Most přes generaci je projekt, ve kterém se skupina dětí z dětských domovů naučí vybrané zajímavé deskové hry a naučí se je i učit další hráče. S touto dovedností pak přicházejí do domovů pro seniory a skupinu seniorů hry naučí hrát. Nejdřív tak vzniknou smíšené skupiny dětí a seniorů, kteří spolu hrají hry. Postupně se ale samovolně budují velice hezké vztahy – děti si touto cestou mezi seniory nacházejí své „adoptivní“ dědečky a babičky.

Ačkoli je projekt zaměřený na budování smíšených herních klubů, oběma skupinám dává mnohem víc – obě skupiny získávají kontakt přes generaci a pro obě skupiny je to kontakt velice žádaný a přínosný.

Jak mosty budujeme?

Jako první skupinu v rámci projektu oslovujeme děti z dětských domovů (samozřejmě první kontakt je prostřednictvím ředitelů a vychovatelů z DD). Obsah projektu jim vysvětlíme a na základě zájmu pak pro skupinu vybraných dětí (vždy cca 10 z jednoho dětského domova) uspořádáme víkendový úvodní seminář. Na něm se děti nejprve naučí deset pečlivě vybraných moderních deskových her. Poté se seznámí se základními principy a postupy jak tyto hry učit další osoby. Nakonec semináře si vše prakticky vyzkouší. Hry, které takto ovládají si poté odvezou „domů“. Na domovském DD naučí tyto hry ostatní děti.

Poslední, avšak tou nejzásadnější částí projektu je hraní těchto her se seniory. Děti berou hry do domovů pro seniory (ale třeba i LDN a podobných zařízení), učí dědečky a babičky jak se tyto hry hrají a pak je s nimi chodí hrát. Tato část projektu je dlouhodobá.

Současný stav

S projektem jsme začali v roce 2009. Děti z dětských domovů v Plané a Staňkove stále chodí za dědečky a babičkami, do mnoha zařízení opakovaně. Dopředu jsme netušili, jak bude projektu pro obě skupiny přínosný. Zvláště z dětských domovů nám stále chodí fotografie a maily ve smyslu „Děkujeme, naše děti jsou za hvězdy a to je pocit, který si málokdy užijí“. Ukázalo se, že pozice dětí jako lektorů, je velkým přínosem, děti si to velmi užívají, seniorům to zase pomáhá bourat tradiční bariéry k výuce nových věcí. Jsme projektem opravdu nadšeni a hledáme možnosti, jak ho pro příští rok výrazně rozšířit.

Most přes generaci v televizi

(dne 04.08.2013 18:30, v čase 18:10 do 20:30 na TV Barrandov)